Napsali o nás

Význačná česká pěvkyně Josefína Dušková – přítelkyně W. A. Mozarta má 260. výročí narození – 6. 3. 1754. Celý článek naleznete zde:http://www.mistnikultura.cz/vzpominkova-oslava-venovana-josefine-duskove

Přijedou k vám mimopražští či dokonce zahraniční přátelé, známí nebo příbuzní a vy byste jim rádi o víkendu ukázali Prahu tak trochu jinak, protože četné pamětihodnosti centra si v týdnu projdou se zkušenými průvodci? Dáme vám pár tipů, aby viděli jak sídliště, tak třeba kus vesnice. Více zde: http://www.prazskypatriot.cz/kam-muzete-zavitat-s-blizkymi-kteri-navstivi-prahu-metropole-nejsou-jen-pamatky/

 

bčanské sdružení Malostranský hřbitov umístilo na svých webových stránkách anketu, jejíž výsledek je velice důležitý pro jeho záchranu. Anketa vede ke zjištění, jak je podle respondentů Malostranský hřbitov využíván, zda jsou spokojeni s jeho stavem atd. Celý článek zde: http://www.mistnikultura.cz/os-malostransky-hrbitov-vyhlasilo-anketu

 

Zaskřípe kovová brána a vy se rázem ocitnete o staletí zpátky. Sukovité větve drápou do pochmurného listopadového nebe, zatímco kořeny objímají kdesi hluboko pod zemí lidské kosti.

Mechem obrostlé novogotické náhrobky a tesklivé sochy plačících andělů se tyčí z koberce všudypřítomného břečťanu. Obklíčen ze všech stran rušnými ulicemi, zůstal Malostranský hřbitov skoro stejný jako v roce v roce 1884, kdy se tu pohřbívalo naposled.

Celý článek naleznete zde: http://www.praha-levne.cz/praha/zapomenuty-malostransky-hrbitov/

Jak se dříve hřbitovy stavěly? Které u nás patří k těm unikátním a proč? Jak u nás vypadá péče o historické hřbitovy? Proč se třeba pražský hřbitov na Smíchově jmenuje Malostranský? Co znamenají některé nápisy na hrobkách a hrobech, kterým nerozumíme? V pořadu vystoupí Gabriela Kalinová, Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova a Jiří Roháček, Ústav dějin umění AV ČR.


Pořad si můžete poslechnout z tohoto odkazu: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2997903
 

 

Na historicky cenném Malostranském hřbitově v Praze 5 nyní úřadují dřevorubci a další pracovníci, kteří odstraňují následky nedávných silných bouřek. Ty bohužel hřbitov hodně poškodily. Musely být zrušeny naplánované prohlídky, které běžně zavřený areál na Smíchově jednou měsíčně zpřístupňovaly široké veřejnosti. Více zde:

Padesát korun zaplatí zájemce prohlídky Malostranského hřbitova na Smíchově. Cena ale musí splňovat podmínku skupinové návštěvy, tedy minimálně šesti osob v doprovodu průvodce.Celý článek naleznete v Pražském deníku.

 

Běžně nepřístupný Malostranský hřbitov na Smíchově se opět otevře pro širokou veřejnost. Občanské sdružení pro záchranu této nemovité kulturní památky jí i v letošním roce zpřístupní zdarma jednou měsíčně na víkendové odpoledne. Celý článek naleznete na www.prazskypatriot.cz

Vesměs tušíme, alespoň my, co tudy často jezdíme, že na Bertramce, stanici tramvají od Anděla směrem do Košíř, je hřbitov. Ale jen skuteční znalci Prahy vědí, že jde o Malostranský hřbitov a že všudypřítomný břečťan tady ukryl vzácnou galerii plastik z 19. století.

„Asi před pěti lety se na mě obrátil dnes už zemřelý Alois Vanoušek, dlouholetý člen Klubu Za starou  Prahu  a spolku Svatobor,“ vzpomíná Jana Trojanová, předsedkyně Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova, na období, kdy se o místě dozvěděla.

„Panu Vanouškovi bylo v té době už skoro devadesát, asi se bál, že se po jeho smrti na hřbitov zapomene. Řekl mi tehdy, že jde o unikát, jaký nemá v České republice srovnání,“ pokračuje Jana Trojanová. „Myslím si totéž,“ dodává.

„V roce 2001 vznikla mezinárodní Charta historických hřbitovů. Za Českou republiku je tam zapsaný jen Vyšehrad. Jsem přesvědčena o tom, že Malostranský hřbitov tam patří taky.“   Pokračování zde... 

Záznamy: 11 - 20 ze 27
<< 1 | 2 | 3 >>

Kalendář akcí

02.08.2020 14:00
Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově, která se uskuteční v neděli 2....
16.07.2020 16:00
V roce 2020 si všichni připomeneme 250. výročí narození jednoho z nejslavnějších světových skladatelů, Ludwiga van...

Kontakt

Spolek Malostranský hřbitov Švédská 33
150 00 Praha 5
+420 722 200 908 alena.lehnerova@centrum.cz;